Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΡ.ΒΡΥΣΗΣ-ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 50-60(ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ ΕΚΑΣΚΕΜ)

Παρά τις πολλές απουσίες, ιδιαίτερα κάτω από το καλάθι(Γιάτσος, Νάνος, Κοκκονός, Νησιάγκας) και με μόνο ψηλό τον Στογιάννη, οι παίδες του Πανεδεσσαϊκού στη νεανικότερη φετινή σύνθεση τους,  επικράτησαν εύκολα του γηπεδούχου Μ. Αλέξανδρου με 50-60. Από την αρχή του αγώνα οι πράσινοι επέβαλαν το ρυθμό τους με πιεστική άμυνα σε όλες τις γραμμές του γηπέδου για να καλύψουν την αδυναμία τους κάτω από το καλάθι, προηγούμενοι στο ημίχρονο με 22-33.  Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο κυμάνθηκε στους 15-16 πόντους από νωρίς, δίνοντας τη δυνατότητα στη νικήτρια ομάδα να χρησιμοποιήσει το σύνολο των παικτών μέχρι τη λήξη, κάποιοι εκ των οποίων έκαναν και την παρθενική τους εμφάνιση.  Επόμενος αγώνας για τον Πανεδεσσαϊκό την 20/12, καθώς υποδέχεται τον πρωτοπόρο του ομίλου Αετό Κιλκίς.

Δεκάλεπτα: 1ο(12-19),2ο(10-14)22-33 ημίχρονο, 3ο(11-12)33-45, 4ο(17-15)50-60 τελικό.

Μ. Αλέξανδρος Κρ. Βρύσης(Τυριακίδης): Τσιτιρίδης, Τουτζάρης 4, Πουργουζίδης, Μιχαηλίδης 6, Πάρδας 15(1), Σιακαβάρας, Κοκκινίδης 21, Παπαδόπουλος 4.

Πανεδεσσαϊκός(Μίλτσης): Ζήμνας 16, Παπαδόπουλος 2, Κοβάτσης 3(1), Θεοδωρίδης 2, Γιαννούλτσης 23(2), Καραϊσαρίδης 4, Καζίας 6(2), Κληντσάρης, Στογιάννης 6, Γκουγκούδης, Κυριακού, Σταυρακίδης.